Impregnacja
Każda inwestycja wykorzystująca jako materiał piaskowiec czy wapień powinna zakończyć się impregnacją. Oznacza to wprost, że zakończenie prac budowlanych z pominięciem impregnacji to inwestycja niezakończona i tylko upływ czasu pokaże, kiedy będziemy musieli do tej czynności powrócić.
Zarówno piaskowiec jak i wapień są skałami porowatymi. Świadczy to o tym, że każda z nich bez względu na sposób obróbki, użyta na zewnątrz będzie potrzebować ochrony. Skały porowate mają większe lub wręcz mikroskopijne otwory lub szczeliny, które muszą zostać zabezpieczone w procesie impregnacji przed pochłanianiem wody i brudu. To podstawowy zabieg jaki trzeba wykonać aby otwory lub szczeliny stały się odporne na penetrację wody i brudu. Zabieg ten nazywa się hydrofobizacją. Istnieją różne preparaty hydrofobizujące;
- Preparaty tworzące powłokę, coś jakby film, który w postaci warstwy nałożonej na powierzchnię kamienia chroni ją przed wnikaniem wody.
- Preparaty wnikające w strukturę i tworzące wiązania komórkowe (nanopreparaty) zabezpieczające przed wnikaniem wody i wilgoci.
Natychmiast powstaje pytanie, którą grupę preparatów wybrać?
Odpowiedź w tym ogólnie postawionym pytaniu jest dość prosta ze względu na specyfikę samego materiału skalnego. Kamień bez względu na postać i sposób obróbki: polerowanie, szlifowanie, piaskowanie, szczotkowanie czy obróbkę termiczną musi oddychać. Jeśli zamkniemy dopływ powietrza pod wierzchnią warstwą kamienia będzie się na przemian pocić i wysychać. Pocić będzie się gdy w otoczeniu panować będą warunki dużej wilgotności. Wysychać, gdy przyjdzie słoneczna pogoda i promienie słońca wysuszą powierzchnię. Takich procesów w ciągu jednego roku zachodzą dziesiątki.
Nałożona warstwa będzie pracować razem z kamieniem i w którymś z kolei cyklu zostanie uszkodzona. Gdy raz się rozszczelni, proces ten będzie postępować aż do całkowitej degradacji ochrony impregnatu. Tak zazwyczaj działają impregnaty tworzące powłokę (głównie silikonowe). Symulacją działania takiego procesu może być przykrycie płyty kamiennej cienką folią spożywczą. Jeśli osłonę wykonamy popołudniu po słonecznym dniu i pozostawimy na noc, rano zobaczymy, że folia zaparowała i jest od wewnątrz wilgotna. Właśnie takie zjawisko powoduje degradację powłokowych środków impregnujących. Dodatkową niedogodnością są jeszcze pozostałości zdegradowanej powłoki w postaci łuszczących się płatów lub drobnych kawałków impregnatu. Trzeba je usunąć aby ponownie zaimpregnować powierzchnię.

Wybór preparatów
Druga grupa impregnatów wykorzystująca nanotechnologie to doskonalszy protektor. Tworząc „podskórne” wiązania komórkowe buduje jakby wodoszczelną siatkę zapobiegającą wnikaniu wody i brudu. Siatka taka o wiele dłużej potrafi chronić kamień przed destrukcją wody ponieważ wiązania komórkowe poddają się pracy kamienia podczas oddychania. Nie znaczy to, że ochrona jest bezterminowa. Włókna siatki po upływie kilku lat ulegają degradacji i muszą zostać odnowione. Nie mamy jednak żadnych skutków ubocznych. Nie ma warstwy złuszczjącej, kamień jest powierzchniowo czysty od preparatu, barwa kamienia nie jest zmieniona i po umyciu go z biologicznych osadów, można przystąpić do ponownej impregnacji.
Ten opis wyjaśnił tylko pewne mechanizmy i nieco zbliżył do decyzji wyboru konkretnego preparatu do impregnacji. Wybieramy preparat z grupy „nano” bezpowłokowy pytanie tylko jakiej firmy. Dostępność preparatów na rynku jest na tyle duża, że trudno samodzielnie podjąć decyzję.
Firma nasza poleca preparaty NANOQUICK POLSKA. Firma Opennano sp. z o.o. opracowała pełny zestaw preparatów do ochrony kamienia oraz preparaty działające specjalistycznie, do zastosowań standardowych i profesjonalnych. Należy zwrócić uwagę, że preparaty zostały podzielone również na rodzaje według skał i sposobu ochrony. Czyli będziemy mieli produkty specjalistyczne dla piaskowca, wapienia, łupków, granitów itp. oraz ze względu na sposób ochrony np. hydofobowe, oleofobowe czy z grupy „wet” jednocześnie zabezpieczające i pogłębiające kolor gdy jest taka potrzeba.
Generalnie produkty NANOQIUCK do impregnacji kamienia można podzielić na poniższe grupy:
- MINERAL
- WET
- OLEOFOB
Każda z nich posiada funkcję ochrony hydrofobowej w tym MINERAL to wyłącznie hyrdofobowoa ochrona. WET to ochrona hydrofobowa plus zdolność do pogłębiania i przyciemniania barw. Natomiast OLEOFOBY to dodatkowa ochrona przeciwko plamom tłustym, olejowym i barwnikom roślinnym.
W zależności od tego jakiej impregnacji potrzebują Państwo do ochrony swoich budowli, jakiego sposobu aplikacji chcecie użyć do nanoszenia skonsultować się z przedstawicielem technicznym firmy NANOQIUCK pod numerem 535 811 800. Ewentualnie po odwiedzeniu strony internetowej nanoquick.pl proszę samodzielnie wybrać sobie właściwy produkt z całej gamy dostępnych preparatów.